Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Symulator wydechu, co to jest i do czego służy ?
Symulator wydechu, co to jest i do czego służy ?

Symulator wydechu. Urządzenie do kalibracji alkomatów

Obecnie coraz więcej kierowców decyduje się na zakup osobistego alkomatu, dzięki któremu w szybki i prosty sposób możliwe jest wykonanie testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Z alkomatów korzystają jednak nie tylko prywatni użytkownicy, ale również właściciele firm, w których badanie pracowników analizatorami wydechu jest obowiązkowe. Aby pomiar uzyskany przez alkomat był dokładny, potrzebna jest profesjonalna kalibracja urządzenia z wykorzystaniem symulatora wydechu. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega kalibracja alkomatów i działanie symulatora wydechu.

 

Kalibracja alkomatów

 

Kalibracja alkomatu to proces zapewniający prawidłowe działanie sprzętu oraz poprawność uzyskiwanych wyników. Proces kalibracji można przyrównać do strojenia instrumentów muzycznych – tak jak one, alkomaty również wymagają co jakiś czas profesjonalnego serwisu.

W czasie kalibracji w laboratorium, poprzez przeprowadzenie szeregu testów, alkomat jest zatem niejako nastawiany i sprawdzany: adiustacji podlega oprogramowanie alkomatu z podzespołami i sensorami. Profesjonalna kalibracja sprawdza, czy alkomat dokonuje trafnych i rzetelnych pomiarów, a użytkownicy zyskują pewność, że ich urządzenie działa poprawnie (profesjonalne laboratoria zapewniają świadectwa przeprowadzonej kalibracji).

 

Warto zaznaczyć, że proces kalibracji jest czymś naturalnym w kontekście używania alkomatów. Konieczność serwisowania urządzenia nie jest czymś, co wskazuje na zły stan sprzętu czy niedoskonałą jakość. Potrzeba kalibracji wynika z ciągłego używania alkomatu, który może się zwyczajnie rozregulować po przeprowadzeniu kilkuset testów. Częstotliwość wykonywania kalibracji zależy od rodzaju wmontowanego czujnika, jak również od ilości wykonanych testów. Nie bez znaczenia są też warunki, w jakich alkomat jest używany (i przechowywany). Jeśli sprzęt często narażony jest na działanie skrajnych temperatur bądź długo znajduje się w pomieszczeniu ze zbyt dużą wilgotnością powietrza, zaleca się częstszą kalibrację alkomatu, by wyeliminować ryzyko rozstrojenia poprzez warunki atmosferyczne. Jak podkreślają specjaliści, alkomaty zbudowane są z czujników i części o bardzo dużej wrażliwości, stąd należy pamiętać o regularnej kalibracji, by zapewnić ich odpowiednie działanie. Co ważne, kalibracji nie da się wykonać w warunkach domowych, na własną rękę. By skalibrować urządzenie, konieczne jest oddanie go do profesjonalnego laboratorium, które posiada sprzęt niezbędny do adiustacji.

 

Symulator wydechu – urządzenie do kalibracji alkomatu

 

W procesie kalibracji wykorzystuje się symulatory wydechu – urządzenia, które umożliwiają wytworzenie próbki imitującej ludzki wydech o określonym stężeniu alkoholu. Próbka wytwarzana przez symulator odznacza się taką samą wilgotnością oraz temperaturą powietrza, co powietrze wydychane w rzeczywistości przez człowieka. Dzięki temu urządzenie w pełni imituje ludzki wydech „po alkoholu”, którym możemy posłużyć się, kalibrując alkomat.

 

Jak działa symulator wydechu?

 

Aby w próbce z symulatora znalazło się wzorcowe stężenie alkoholu, konieczne jest wprowadzenie do urządzenia roztworu o określonym stężeniu alkoholu. Może to być zróżnicowane stężenie, np. między 0.1 a 0.5 promila. Termometr referencyjny, w który wyposażony jest symulator, odpowiada za podgrzanie próbki tak, by ta była równa temperaturze jamy ustnej człowieka. Gdy próbka zostanie podgrzana, symulator wydaje próbkę imitującą ludzki oddech (o identycznej temperaturze, gęstości i składzie zawierającym dane stężenie alkoholu). W czasie kalibracji alkomatu wytworzone powietrze stanowi punkt odniesienia i pozwala sprawdzić, czy alkomat poprawnie odczyta z próbki wynik stężenia alkoholu (powinien być równy temu, który był użyty w symulatorze).

 

Symulator wydechu to niezastąpione urządzenie w procesie kalibracji alkomatów. Korzystają z niego profesjonalne laboratoria oraz serwisy alkomatów. Jest on niezbędnym narzędziem, które pozwala odtworzyć skład wydychanego powietrza wraz z precyzyjnie określoną (i wprowadzoną do symulatora) próbką roztworu alkoholowego. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja bezbłędnego działania alkomatu.

 

Odpowiednia kalibracja alkomatu zapewnia poprawność uzyskiwanych wyników oraz gwarantuje rzetelność działania urządzenia. Jeśli korzystamy z alkomatów (zarówno na potrzeby indywidualne, jak i te związane z wykonywanym zawodem i pracą), musimy pamiętać o regularnym poddawaniu urządzenia profesjonalnej kalibracji. Dzięki symulatorom wydechu wykorzystywanym w czasie serwisowania, możemy mieć pewność, że urządzenie zostanie poprawnie skalibrowane. Precyzyjne odtworzenie próbki wydychanego przez człowieka powietrza oraz wysoka jakość symulatora gwarantują, że proces kalibracji odbywa się w oparciu o najwyższe standardy. A użytkownicy alkomatu otrzymują urządzenie gotowe do rzetelnych i niezawodnych pomiarów, któremu mogą w pełni zaufać.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl