Promocje
Alkomat z sensorem elektrochemicznym EASYGO EC
Alkomat z sensorem elektrochemicznym EASYGO EC
299,00 zł 229,00 zł
szt.
Alkomat OSOBISTY Expert kalibracje! + PREZENT
Alkomat OSOBISTY Expert kalibracje! + PREZENT
319,00 zł 259,00 zł
szt.
Alkomat Policyjny DRAGER 6820 + lejek do badań przesiewowych
Alkomat Policyjny DRAGER 6820 + lejek do badań przesiewowych
1 999,00 zł 1 859,70 zł
szt.
Alkomat Policyjny Lion AlcoBlow do szybkich badań
Alkomat Policyjny Lion AlcoBlow do szybkich badań
1 499,00 zł 1 333,00 zł
szt.
Alkomat AF-35 Premium skalibrowany + PREZENT
Alkomat AF-35 Premium skalibrowany + PREZENT
389,00 zł 348,95 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Przenośny wykrywacz tlenku węgla Dräger 5500
Przenośny wykrywacz tlenku węgla Dräger 5500

Przenośny wykrywacz tlenku węgla Dräger 5500

Przenośny detektor Dräger 5500 – precyzyjny wykrywacz tlenku węgla, potocznie zwanego czadem – to specjalistyczne rozwiązanie dedykowane pracownikom służb BHP oraz Sanepidu, Straży Pożarnej, Policji i innym służbom mundurowym, a także kominiarzom. Wysokiej jakości urządzenie doskonale sprawdzi się również na potrzeby indywidualnych Odbiorców, w tym pracowników przebywających na terenie szczególnie zagrożonym występowaniem niebezpiecznego gazu. Niewielkich rozmiarów, solidny miernik sprzyja szybkiej analizie pomieszczenia pod kątem ewentualnej obecności tlenku węgla (CO).

Czad – podstawowe informacje

Toksyczny tlenek węgla (II)

Tlenek węgla (pełna nazwa: tlenek węgla (II), potoczna nazwa: czad) to nieorganiczny związek chemiczny – jak sama nazwa wskazuje – z grupy tlenków węgla, charakteryzujący się silnymi właściwościami chemicznymi. Bezbarwny, a zarazem bezwonny wykazuje maksymalną szkodliwość dla organizmu. Już niewielkie stężenie CO w powietrzu przyczynia się do zahamowania procesu transportu tlenu z płuc do poszczególnych tkanek, a w efekcie do niedotlenienia tkanek. Zgon jednostki występuje po średnio dwóch godzinach ciągłego wdychania.

Przyczyny zatrucia tlenkiem węgla

Dräger 5500 to wysokiej jakości miernik, którego budowa oraz funkcjonalność sprzyjają eksploatacji urządzenia w strefach szczególnie niebezpiecznych – zagrożonych wybuchem. Niezawodny, a zarazem maksymalnie precyzyjny doskonale sprawdzi się do zastosowań przemysłowych – podczas rutynowej kontroli skażenia oraz oceny jakości powietrza:

 • Na stanowisku pracy (na potrzeby pracowników);
 • Podczas szeroko pojętych akcji ratowniczych (również na potrzeby Straży Pożarnej i innych służb mundurowych);
 • W studzienkach, kanałach oraz wszelkiego rodzaju zbiornikach;
 • W oczyszczalniach ścieków;
 • Na wysypiskach śmieci.

Dräger 5500 to urządzenie o szerokim spektrum działania, które może być również wykorzystywane do zastosowań indywidualnych. Wśród kluczowych przyczyn zatruć czadem – poza zatruciami przemysłowymi i pożarami – na szczególną uwagę zasługują: wadliwe piece gazowe oraz węglowe, a także eksploatacja piecyków w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji.

Objawy zatrucia czadem

Tak jak wspomniano wcześniej, wdychanie tlenku węgla prowadzi do niedotlenienia tkanek (hipoksji) – w pierwszej kolejności układu nerwowego oraz układu krążenia. Objawy zatrucia uzależnione są od stężenia objętościowego czadu w powietrzu:

 • Przebywanie przez co najmniej 2h w pomieszczeniu, w którym stężenie CO nie przekracza 0,02% skutkuje lekkim bólem głowy;
 • 1h w pomieszczeniu, w którym stężenie CO dochodzi do 0,04% skutkuje silnym bólem głowy;
 • Po 45 min w pomieszczeniu ze stężeniem CO 0,08% pojawiają się zawroty głowy, wymioty oraz konwulsje. Po następnej godzinie dochodzi do trwałej śpiączki;
 • Stężenie CO 0,16% warunkuje silny ból głowy, wymioty, konwulsje i zgon po niespełna 2h;
 • Przy stężeniu CO 0,32% zgon następuje po 30 min, przy dwukrotnie większym po niecałych 20 min;
 • Przebywanie w pomieszczeniu, w którym stężenie CO dochodzi do 1,28% powoduje utratę przytomności po dwóch wdechach i śmierć po 3 min.

Tlenek węgla łączy się w organizmie z hemoglobiną, tworząc tzn. karboksyhemoglobinę – związek ograniczający dopływ tlenu z płuc do poszczególnych tkanek. Wraz ze wzrostem jego procentowego udziału we krwi, jednostka zaczyna odczuwać coraz więcej dolegliwości – począwszy od lekkiego bólu głowy, poprzez silny ból głowy, ogólne osłabienie, nudności i oszołomienie, a skończywszy na przyspieszonym tętnie, zaburzeniach czynności serca, problemach z oddychaniem. Dodatkowo, wyróżnia się przewlekłe zatrucie czadem, którego objawami są m.in.: karminowa barwa skóry, objawy choroby Parkinsona, chód pingwini, brak apetytu, odwrócenie rytmu dobowego.

Dräger 5500 – wysoka czułość, prosta obsługa

Niewielkich rozmiarów miernik czadu charakteryzuje się kompaktowym kształtem oraz prostotą obsługi. Dwa przyciski umożliwiają dogodną eksploatację urządzenia nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. Detektor zaopatrzony został w czuły sensor, w także prosty w zakresie wymiany filtr. System dwóch wlotów powietrza dodatkowo zwiększa funkcjonalność miernika.

Zalety urządzenia Dräger 5500

 • Maksymalnie czuły sensor Dräger XXS – element odpowiedzialny za szybkie i dokładne pomiary w każdych warunkach.
 • Dwa wloty powietrza umiejscowione po przeciwnych stronach – zlokalizowany w różnych miejscach wloty powietrza ograniczają ryzyko przerwania pracy w przypadku zasłonięcia jednego z nich.
 • Solidna konstrukcja – sprzyjająca pracy w najcięższych warunkach, również w strefach zagrożonych wybuchem Z1 i Z2 (mgła, para oraz gaz), a grup wybuchowości IIA, IIB oraz IIC oraz w obszarach o klasach temperatur T1, T2, T3 i T4.
 • Intuicyjny system alarmów – nie jeden, ale aż trzy rodzaje sygnałów ostrzegawczych, informujących o ewentualnych błędach: dźwiękowy, świetlny oraz w postaci wibracji.
 • Podświetlany wyświetlacz – umożliwiający pracę w nocy bądź w pomieszczeniach z ograniczoną dostępnością światła.
 • Automatyczny zapis – zapis 60 ostatnich alarmów, z dodatkową możliwością zgrania danych na komputer.

Dräger 5500 CO to lekkie urządzenie (120g), sprzyjające swobodnej eksploatacji na każdym obszarze w zakresie temperaturowym od -30 do 50°C. Niewielkich rozmiarów detektor skutecznie wykrywa tlenek węgla II, powszechnie zwany czadem – od 0 do 500 PPM. Sprzęt został dodatkowo wyposażony w zwiększające użyteczność i trwałość elementy: gumową obudowę odporną na negatywne działanie substancji chemicznych oraz wstrząsy i uderzenia, a także obrotowy zaczep umożliwiający łatwe, a zarazem pewne mocowanie.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl