Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czym jest alkomat bezkontaktowy?
Czym jest alkomat bezkontaktowy?

Czym jest alkomat bezkontaktowy?

Wszechobecny postęp oraz stale rosnąca konkurencja wymuszają na producentach urządzeń pomiarowych tworzenie coraz to nowszych, bardziej zaawansowanych technicznie, a zarazem technologicznie rozwiązań. Firmy zajmujące się dystrybucją alkomatów mają w swojej ofercie różnorodny sprzęt, dostosowany bezpośrednio do potrzeb współczesnego Odbiorcy. Jednym z bardziej specyficznych produktów jest alkomat bezkontaktowy. Chociaż nie jest to nowość – funkcjonuje na rynku już od dobrych paru lat – do tej pory rodzi wiele pytań w zakresie obsługi, zwłaszcza wśród osób, które do tej pory nie miały styczności z urządzeniami pomiarowymi tego typu.

Aby mówić o korzyściach płynących z zakupu alkomatu bezkontaktowego, a także wadach tego rozwiązania, należy objaśnić czym ono jest oraz jak działa. Alkomat bezkontaktowy – jak sama nazwa wskazuje – to specjalistyczny tester do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, którego obsługa nie wymaga bezpośredniego kontaktu jednostki badanej z urządzeniem. Jako że osoby poddawane testom nie mają styczności z alkomatem tj. nie dotykają testera ustami, nie musi on posiadać ustnika. Oczywiście, na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań, które ze względu na swoje zastosowanie umożliwiają wykonywanie badania zarówno klasycznie – przy pomocy ustnika jak i bezkontaktowo (bez użycia ustnika).

Dlaczego warto zainwestować w alkomat bezkontaktowy?

Testery bezkontaktowe posiadają tyle samo zwolenników, aniżeli przeciwników. Zdania na temat ich funkcjonalności i użyteczności są podzielone. Urządzenia tego typu kupujemy jednak w konkretnym celu. Nie da się ukryć, że alkomat bezkontaktowy to w pełni ekonomiczne rozwiązanie. Sprzęt, z racji tego, że nie wymaga regularnego dokupywania ustników, jest tani w utrzymaniu. Wydaje się, że dodatkowe akcesoria do alkomatów w postaci ustników nie są drogie. Jeżeli jednak używamy alkomatu w pracy – do badania nietrzeźwych kierowców, do weryfikowania stanu trzeźwości pracowników firmy przewozowej, do sprawdzania jednostek na koncertach, eventach i targach etc. – ciągłe dokupywanie wymiennych końcówek może znacząco nadszarpnąć nasz budżet. Należy zaznaczyć, że w przypadku klasycznych rozwiązań, każda badana osoba winna otrzymać nowy ustnik. Zabronione jest oczyszczanie, mycie czy ponowne użycie tego samego elementu. Dodatkowo, żadna badana osoba nie może zostać zmuszona do użycia ustnika wcześniej wykorzystanego przez inną jednostkę. Jeżeli – z różnych przyczyn – zabrakło nam nowych końcówek, powinniśmy przerwać dany proceder. Regularna wymiana ustników może być męcząca przy większych skupiskach ludzi.

Jakie wady kryje w sobie alkomat bezkontaktowy?

Jako że alkomat bezkontaktowy nie wymaga stosowania ustnika, przeprowadzane nim badania charakteryzują się niewielką dokładnością. Pozornie wydaje się to wadą, jednakże, gdy się zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że aspekt ten w żaden sposób nie ogranicza funkcjonalności urządzenia. Prowadząc własny biznes, zwłaszcza związany z szeroko pojętym transportem, nie jest ważne jakie stężenie alkoholu we krwi posiada dana jednostka, ale czy w ogóle piła. Weryfikując kierowcę autobusu, taksówki czy tira, pracownika kopalni, fabryki bądź urzędu chcemy otrzymać odpowiedź na pytanie „czy dana osoba spożywała alkohol, czy też nie”. Czerwona lampka jest wystarczającym sygnałem dla osoby decyzyjnej, aby zatrzymać badanego i wezwać policję bądź w nieco bardziej optymistycznej wersji – odesłać go do domu.

Jak wygląda badanie alkomatem bezkontaktowym?

Badanie alkomatem bezkontaktowym wygląda niemal tak samo jak w przypadku urządzenia tradycyjnego z tą różnicą, że nie występuje kontakt pomiędzy testerem, a osobą badaną. Alkomat pozwala na przeprowadzenie szybkiego, sprawnego i bezproblemowego badania na niemal każdej jednostce – również nieprzytomnej. Jak wygląda to w praktyce? Wystarczy zbliżyć tester do ust osoby poddawanej weryfikacji i poprosić o wydmuchanie powietrza. Tak jak wspomniano wcześniej, możliwe jest również wykorzystanie alkomatu bezkontaktowego bez świadomego udziału badanego (tryb pasywny).  

Na rynku znajdziemy szereg specjalistycznych rozwiązań w zakresie testerów bezkontaktowych. Urządzenia te różnią się od siebie nie tylko ceną czy producentem, ale również jakością, funkcjonalnością czy przydatnością. Prezentowane przez nas produkty sprawdzą się nie tylko do zastosowań indywidualnych, ale również na potrzeby szeroko pojętego biznesu. Pamiętajmy jednak, że alkomaty bezkontaktowe to urządzenia charakteryzujące się stosunkowo niewielką dokładnością. Tryb bezkontaktowy przeznaczony jest do wstępnej kontroli przesiewowej dużych grup osób – na terenie zakładu pracy czy podczas imprez masowych. Odpowiednio przeprowadzone badanie daje odpowiedź na pytanie: „czy dana jednostka jest pod wpływem alkoholu” bądź „czy badana osoba spożywała w ostatnich godzinach alkohol”. W przypadku weryfikacji pracowników, pozytywny wynik stanowi podstawę do wezwania funkcjonariuszy policji celem przeprowadzanie dokładniejszego testu. odpowiednio wykor

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl